Kategoriler
Uncategorized

Terörizmin Coğrafyaları

Bugün ABD’nin doğusundaki Nevada eyelatinin Las Vegas şehrinde bir terör saldırısı oldu. 58 ölü ve yüzü aşkın yaralı var bu saldırıda. Üzücü bir şey. Bir müzik festivali esnasında toplanan 22 bin kişiye Mandalay Körfez Oteli’nin 32. katından 64 yaşında bir adam ateş açıyor. Saldırıyı İŞİD üstlense de FBI henüz saldırıyı kimin işlediğine dair bir kanıt olmadığını ifade ediyor. Adı Stephan Paddock olan saldırgan saldırıdan sonra intihar ediyor.

Şüphesiz özellikle 11 Eylül saldırısından sonra terör kavramının bambaşka bir hal aldığı bir vakıadır. Özellikle küreselleşme ile beraber terörizm“belli sınırlar içinde olan yerel bir olgu” olmanın ötesine geçerek “küresel, girift, bir sürü şeylerin içiçe olduğu bir olgu” olmuştur. Bundan dolayı dünya denilen şu koca köyde terör, terörle mücadele, güvenlik, sınır, milli devlet vb kavramların mekana yansıması da daha grift hale gelmiştir.  Konu hakkında sorulacak bir çok soru olduğu kesindir.

Bu bağlamda, bir çok coğrafyacı “terörizmin coğrafyaları” başlığı altında terörün mekan ile ilgine ışık tutmaya çalışırlar.

Görseli bol olan şu makale terörizm ve mekan arasındaki ilişkiye dair az da olsa fikir vermektedir:

https://www.citylab.com/equity/2015/11/the-uneven-geography-of-terrorism/417270/

Ayrıca;

Richard M. Medina ve George F. Hepner’in, “The Geography of International Terrorism:  An Introduction to Spaces and Places of Violent Non-States Groups ( Uluslararası Terörizm Coğrafyası: Devletdışı Grupların Şiddet  Yerleri ve Mekanlarına Dair Bir Giriş” adlı kitabı konu hakkında kapsamlı teorik çerçeve sunmaktadır.