Kategoriler
Uncategorized

Büyülü Bir Resmin Ardından; Miloš Forman ölmüş

2000’li yılların başı. Sürekli gittiğim bir kafenin hemen girişindeki duvarda asılı bir resim. Diğer duvarlarda da başka resimler. Resim de denmez,  film afişleri bunlar. Ne zaman gitsem ve nereye otursam o afişe gözüm takılırdı. Bir adam muzipçe yukarı doğru bakıyor. Jack Nickholson’dan başkası değil o istihza dolu gülüşü ile bir yerlere bakan adam. İngilizce’ye yeni yeni merak duyduğum zamanlar olduğu için olsa gerek zaten zihnimde çoktan yer etmiş afişte yazan filmin adı: “One Flew Over The Cockoo’s Nest”. Uzun bir süre izlemedim o filmi. Filmin adının da anlamına bakmadım. Ama o görüntü hep aklımda yer etti. O kafede  muzip insanlar çok olduğu için mi nedir sanki o afişteki adam da kahve müdavimlerinden biri gibiydi. Sanırım nesnelerin mekânlarda insanlarla sarmaş dolaş olmasının bir örneği.  Sonra o filmi izledim ben. Film aklıma “Guguk Kuşu” olarak yer etti. Ama afişi zinimde orjinal adı ile kaldı.

Daha sonra ise bu filmin yönetmeni oskarlı Miloš  Forman‘ın Çek asıllı olduğunu öğrendim ve hemencecik fimle beraber yönetmenini de kendi hikayemin içinde bir köşeye yerleştiriverdim. Bir başka sevdim.

O kafe çoktan kapandı.  O duvarda şimdi ne var bilmiyorum. 1931 doğumlu yönetmen 13 Nisan’da 87 yaşında vefat etmiş. ne diyelim; toprağı bol olsun.