Kategoriler
Gezi

Bir Arazi Tatbikatı Güncesi/1

“Yeşil ve Maviye Doğru” adlı Arazi Çalışması Öncesinde

Söz uçar yazı kalır derler ya hani; bunu hepimiz biliriz lakin hayatımıza dair çoğu şey kayda alınmadan buhar olur gider. Sanırım bunun en önemli sebebi yazıyı ertelemek olsa gerek. O yüzden,  bu arazi çalışmamızı an ben an not almaya karar verdim ki ortaya çıkacak metin hem öğrencilere bir kaynak hem de benim için farklı bir tecrübe olmuş olacak. Geriye dönük metin yazmak nispeten daha kolay. En azından benim için öyle. Çünkü yazının yazıldığı an geçmişi bir şekilde kendi kalıbına sokar. Ve ortaya kurgusal bir metin çıkar. Arazi çalışması esnasında anlık notlar alıp onları kısa bir süre sonra kağıda dökmek, görece, daha gerçekçi gibi. Zahmetli yanı olduğu muhakkak. Ancak bilim faaliyeti yapmaya aday öğrenciler için başlangıç itibariyla bu yol daha pedagojik. Yine en azından bu durum bana göre öyle. Bundan dolayı gün içinde aldığım notlar çerçevesinde yazacağım. Elbette her mevzuyu ve her görüleni yazmak imkansız. Mutlaka seçici olmak gerekecek. Bazı şeylerden çok uzun bahsederken bazı şeyler üzerinde daha kısa durulacak ve hatta giç görülmeyecek ya da görmezden gelinecek.  Berger’in “Görme Biçimleri  adlı eserinde bahsettiği gibi, neticede, her bakan göz farklı şey görecektir ve bu yazılanlar da benim zaviyemden görülenlerden başkası değildir.

Bu salt bir bilimsel metin değildir. Adı üzerinde bir günce. Bilimsel bir yolculuğa çıkan çiçeği burnunda coğrafya öğrencileri için ve yazma sürecinde onların da olduğu bir metin.

Nevücoğrafya (Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Coğrafya Bölümü) olarak bu bizim üçüncü arazi çalışmamız. Diğerlerinden farklı olarak “Yeşil ve Maviye Doğru: Karadeniz Arazi Çalışması (24/28 Nisan 2018)” başlıklı bu arazi çalışması üç gece konaklamalı dört günlük bir faaliyet.

Bölüm olarak gezinin planlamasını çok önceden yapmış olmamız daha başlangıçta hata payımızı aza indirdi denilebilir. Zira bu tür organizasyonlarda mutlaka eksik bir şey çıktığı için epey önceden planlama yapmak ve üniversitedeki yazışmalara erkenden başlamak sürecin sorunsuz devam etmesini sağladı. Ayrıca bir diğer kazanç ise; bu tecrübe daha sonraki arazi çalışmaları için epey öğretici olmuştur.

Süreçte, Şenay Hoca, Ali Hoca, Hasan Hoca ve ben senkronize bir şekilde bütün hazırlıkları tamamlamışken Şenay Güngör Hoca’nın son anda arazi çalışmasına katılamayacak olması bizleri üzdü.

Bizi üzen bir diğer husus ise öğrenci sayımızın kalabalık olması dolayısıyla bazı arkadaşların arazi çalışmasına katılamayacak olmasıdır. Bu vesileyle, coğrafya gibi sınıf dışı ortamlarda da çalışmalar yapan bölümlerde sınıf mevcudunun  kırk kişiden fazla olmasının verimi azalttığını ifade etmeliyim. 

Şu an itibariyle hemen hemen her şey hazır.  Konaklama yerlerinden nerede ve ne zaman yemek için duracağımıza kadar bütün pratik mevzuların planlaması yapıldı. Güzergahları da gösteren haritanın mevcut olduğu arazi çalışması programı ve çalışmada ele alınacak konuları ifade eden metni bitirmek üzeriyiz. Bunu “nevüvoğrafya” sosyal medya hesaplarında yayınladığı zaman süreçte bir nevi başlamış olacak. Vira bismillah:)